Навременното почистване на пералнята елиминира проблемите с прането и удължава живота на Вашата машина. Редовната поддръжка ще предотврати сериозни повреди и необходимостта от закупуване на ново оборудване.
Кога е необходимо почистване?
Извършвайте превантивно почистване поне веднъж на 3 месеца. Ако в къщата има котка или куче, препоръчително е почистването да се извършва поне веднъж месечно: космите запушват дренажния филтър. Съветваме ви да избърсвате до сухо вътрешността и да изплаквате чекмеджето за перилен препарат с вода след всеки цикъл на пране. При редовна употреба трябва да обърнете внимание на следните признаци, които показват необходимостта от спешно почистване:
Машината не пере така добре:
Причината може да е в неизправност във водоснабдителната и отоплителната система. Струва си да бъдете предпазливи, ако времето за пране се е увеличило, както и консумацията на електроенергия и перилни препарати.
Лоша миризма:
Може да е от мухъл. Барабанът и уплътненията се превръщат в идеална среда за размножаване на микроорганизми. Нежелан аромат може да дойде и от дренажния филтър или маркуча. Отлаганията от варовик върху нагревателния елемент могат да отделят миризма на изгаряне. Нежеланите аромати също се генерират чрез оставяне на мръсни дрехи в барабана предварително. Друга причина е използването на нискокачествени препарати. Не е добре да се изсипва твърде много прах, защото се появяват сапунени отлагания.
Водата не се нагрява:
Вероятно нагревателният елемент е покрит с котлен камък и твърди отлагания, а може и да се е счупил.
Външно почистване на пералнята
Започнете с почистване отвън. Остатъците от прах за пране и следи от други почистващи препарати, рано или късно ще навредят на пластмасата и емайла и ще бъде трудно да се отстранят с нередовно почистване. Избършете повърхностите с влажна кърпа или гъба. Обърнете внимание на всички външни стени. Избягвайте абразивни продукти, тъй като те оставят следи и драскотини по повърхностите на инструмента. Ако се открият петна в долната част на фасадата, можете да премахнете котления камък с навлажнена сода.
Почистване на контейнера за перилен прах
Тук често се образува мухъл и появяват се неприятни миризми. Въздухът не влиза вътре, има постоянно влажна среда. Всички нежелани аромати и примеси ще бъдат „изпратени“ в барабана към мръсното пране. Необходимо е измиване и избърсване на отделенията за прахообразни състави след всеки 5-7-ми цикъл на пране.
Почистване на филтъра и маркуча за чешмяна вода
Замърсеният филтър не позволява да се излее достатъчно вода в устройството, така че машината няма да може да функционира нормално. За процедурата по почистване, затворете крана, откъдето идва водата и развийте захранващия маркуч. В маркуча може да има остатъчна вода, затова е препоръчително да поставите купа под работното място. След като развиете захранващия маркуч отстранете филтърната мрежа, след което я изплакнете под вода и я избършете със суха кърпа. Една обикновена четка за зъби може да бъде полезна за почистване.
Почистване на дренажния филтър и маркуча за източване
Филтърът за източване събира малки предмети от джобовете на дрехите, косата, космите на домашни любимци. Освен това, след отстраняване на котлен камък с домакински и промишлени продукти, тук могат да се намерят остатъци от плака. Филтърът е необходим за нормалната работа на дренажната помпа: той действа като бариера. Замърсеният елемент усложнява изпомпването на вода от резервоара и може да доведе до неизправност на помпата. Използваме прост начин за почистване на този филтър за пералня:
Как правилно да се грижите за пералнята си?
Машината ще издържи много по-дълго, ако се придържате към определени правила:
Blixy - Фирма за почистване в София